Niemiecki rynek mieszkaniowy na fali dużych wzrostów – Berlin 15%, Norymbergia aż 20%

Miasta stają się coraz bardziej atrakcyjne dla Niemców, którzy chętnie przenoszą się tutaj, aby kontynuować kształcenie, czy znaleźć dobrą pracę. Nowe miejsca pracy powstają najliczniej właśnie wokół centralnych dzielnic dużych miast. Znajduje to odbicie w rosnących cenach najmu, jak i sprzedaży.
Pomiędzy 2014 i 2015 rokiem wzrosły ceny mieszkań w 14 największych miastach Niemiec, osiągając w Norymberdze rekordowy wzrost aż o 20%.
Powodów jest kilka. Najbardziej znaczący - brak podaży i niski udział rynku pierwotnego. Buduje się za mało, a aktywność deweloperów zwiększyła się dopiero w ostatnich latach.
Popyt na zakup mieszkań jest wyższy niż podaż. Mediana ceny m2 w Norymberdze oscyluje w granicach 2416 euro/m2, w Stuttgarcie 3074 euro, przy wzroście cen o 18%, w Berlinie kupimy mieszkania na poziomie 3084 euro. Tam ceny mieszkań wzrosły o 15%.
Niezmiennie od wielu lat Monachium ma najwyższy poziom cen za m2 - 5747 euro, choć dynamika wzrostu jest niższa, bo na poziomie 9%.

Barometr cen Immowelt

Barometr cen Immowelt.de

Niemcy, kraj którego mieszkańcy preferowali dotychczas najem coraz częściej kupują mieszkania własnościowe zarówno na własny użytek, jak i pod inwestycję na wynajem.
Dane z rynku niemieckiego, Berlina w szczególności wskazują na duży jego potencjał. Rentowności uzyskiwane z najmu oscylują średnio w granicach 3,5-5,5 % przy bardzo dobrze rozwiniętym rynku najmu. W samym Berlinie 89% stanowią nieruchomości wynajęte, 11% własnościowe. średnia dla Niemiec 45% mieszkań wynajętych (Polska - średnio 4% mieszkań wynajętych). Dodatkowo przyjęte rozwiązania zabezpieczające właścicieli mieszkań przed niesolidnymi najemcami pozwalają traktować inwestycję w wynajęte mieszkanie jako bezpieczny produkt inwestycyjny.
Jesteśmy polskim biurem nieruchomości, które koncentruje się na rynku berlińskim. Posiadamy w ofercie nieruchomości mieszkaniowe i komercyjne. Szukamy dla naszych klientów nieruchomości spełniających oczekiwane kryteria.

Więcej informacji i oferty na www.nieruchomości-rej.pl

Dodawanie komentarzy jest wyłączone.