W pierwszym półroczu w Polsce wynajęto ponad 2,7 mln mkw. powierzchni magazynowej. To o 24% więcej niż w tym okresie rok wcześniej. Obecnie w Polsce mamy ponad 33 mln mkw. powierzchni magazynowej i ten wolumen cały czas rośnie.

Polska wyróżnia się na tle europejskiego rynku nieruchomości magazynowych – ten sektor urósł u nas najbardziej (przynajmniej w pierwszym półroczu br.).
Największym zainteresowaniem w pierwszej połowie roku cieszyły się pod względem najmu regiony Wrocławia, Katowic, Łodzi oraz Bydgoszczy i Torunia, gdzie dochodziło do największej liczby transakcji. We Wrocławiu i Poznaniu oddano do użytku najwięcej powierzchni magazynowych, odpowiednio 218,3 tys. mkw. i 213,6 tys. mkw.

Jak donosi firma badawcza CBRE, która wzięła pod lupę ten sektor rynku, nie powinien martwić lekki wzrost wskaźnika pustostanów (średni do 8%), wynika on bowiem z ukończenia niedawno nowych obiektów. Kraków, Rzeszów i Trójmiasto nie muszą się przejmować ilością pustostanów (wskaźnik sięga ledwie 4%), im bliżej zachodniej granicy Polski, tym wskaźnik ten jest wyższy – w Gorzowie Wlkp. wynosi 10%. W takich miejscach można zakładać niewielką obniżkę czynszów. Średni czynsz w Polsce za powierzchnie magazynowo-logistyczne wynosi od 3,9 do 5,4 euro za metr powierzchni miesięcznie, a jedynie w ścisłym centrum Warszawy dochodzi do 7,5 euro za mkw.

Deweloperzy nie przestają interesować się inwestycjami w magazyny i cały czas kupują tereny pod zabudowę parkami magazynowymi. Nic dziwnego, skoro zgodnie z wynikami badań CBRE 56% firm logistycznych oraz najemców w sektorze magazynowym przewiduje wzrost zapotrzebowania na powierzchnię logistyczną jeszcze w tym roku. Ponad połowa z nich oczekuje wzrostu obrotów w ciągu najbliższych miesięcy.

W budowie znajduje się obecnie 2,3 mln mkw. przestrzeni przemysłowo-logistycznej w Polsce, najwięcej (686 tys. mkw.) we Wrocławiu, a liczba nowych projektów jest obecnie o 10% wyższa od tej rok temu.

Wszystkie dane na podst. CBRE.