Minione miesiące przyniosły kolejne podwyżki cen mieszkań. W 10 z 17 największych polskich miast ceny za metr kwadratowy osiągnęły rekordowe poziomy. I spadać nie będą.

Popyt mieszkań niemal eksplodował – zarówno za sprawą niedawnej obniżki stóp procentowych, „kredytu 2 proc.”, ale i nabywców kupujących za gotówkę. W minionych 12 miesiącach wielu inwestorów wstrzymywało się z zakupami w nadziei na spadek cen. Widząc, że to się nie wydarzy, ruszyli na zakupy. Według niektórych danych aż 45% zakupów mieszkań w III kwartale br. dokonali inwestorzy.

wysokie ceny mieszkań

W odpowiedzi na rosnący popyt sprzedający mocno podnieśli ceny mieszkań, co było do przewidzenia, bo od początku pojawienia się pomysłu „bezpiecznego kredytu” eksperci podkreślali, że to pomoc zwłaszcza dla deweloperów.

Według raportu Expandera i Rentier.io. w sierpniu br. ceny mieszkań wzrosły średnio o 2% względem lipca. Największe wzrosty odnotowano w Toruniu (6,3%), Gdyni (5,7%), Poznaniu (5,4%) i Krakowie (5%). Ostatni taki pik cen miał miejsce w maju 2022 r., po nim ceny nieznacznie i na chwilę spadły. Obecnie są przeciętnie o 4% wyższe od tych w maju 2022 roku. To oznacza, że mieszkania finansowane z kredytu udzielanego na preferencyjnych warunkach mają coraz mniejsze metraże.

Analitycy Credit Agricole z kolei dodają: „Dynamika wzrostu cen mieszkań w 2023 r. w Polsce ma wynieść 5 proc.”, wzrost cen mieszkań będzie jednak przyspieszał do 2025 r. z powodu podaży nienadążającej za rosnącym popytem. Jak podaje Otodom Analytics, od początku roku na siedmiu największych rynkach w Polsce deweloperzy wprowadzili do oferty o ok. 30 proc. mniej mieszkań, niż sprzedali. Dane GUS zaś pokazują, że na koniec sierpnia w budowie pozostawało 807,9 tys. lokali mieszkalnych – to prawie o 67 tys. mniej niż w tym okresie ubiegłego roku i jednocześnie najmniej od kwietnia 2019 roku.

Brak nowych inwestycji deweloperskich będzie się mścił wysoką ceną za metr. Jedynie stabilne ceny materiałów budowlanych (które dotąd też szybowały) mogą nieznacznie osłabiać wzrost cen mieszkań.