Dzięki Polskiemu Ładowi inwestorzy mogą odliczyć sobie od podatku nie tylko zakup zabytkowej nieruchomości, ale i koszty jej renowacji. To dobry czas, by zainteresować się licznymi w biurach pośrednictwa ofertami obiektów zabytkowych. My też takie mamy!
W latach 2015-2019 sprzedano w Polsce 76 pałaców i 4 zamki i zespoły zamkowe. Jest spora szansa na to, że w najbliższym roku (lub kolejnych) sprzedaż takich obiektów znacznie wzrośnie.
Ulga, ochrzczona już „Pałacyk plus”, w odróżnieniu od wielu innych, nie stawia górnego limitu na odliczenia kosztów remontu obiektów. Można więc teoretycznie odliczyć nawet kilkadziesiąt milionów złotych, o ile odpowiednią sumę przeznaczyło się na renowację zamku, pałacu czy kamienicy o statusie zabytku.
Dzięki uldze można odliczyć wydatek poniesiony na nabycie pałacyku czy innego zabytku, ale z zastrzeżeniem, że nie więcej niż 500 zł za każdy 1 mkw. powierzchni użytkowej i maksymalnie 500 tys. zł rocznie. Jedyny warunek obu odliczeń: aby móc skorzystać z odliczenia, nieruchomość musi być wpisana do rejestru zabytków.
Być może polskie zabytki dzięki temu masowo zyskają swój pierwotny blask, ale i nowe funkcje. Liczne dwory i pałace stanowią idealne obiekty pod ciekawe hotele i ośrodki spa, ośrodki wypoczynkowe, domy spokojnej starości…
Przedstawiamy obiekty w naszej ofercie, które spełniają te wymogi i które mogą być prawdziwą gratką dla inwestorów z pomysłami.
Krześlice – kameralny pałac z parkiem
Powierzchnia 960 mkw.
Działka – 80 000 mkw.
Duże możliwości wykorzystania: może być piękną rezydencją prywatną, ale również nadaje się na hotel z restauracją, pensjonat, etc.
Lokalizacja: ca 30km od Poznania, w otoczeniu Jezior Wronczyńskich, Puszczy Zielonki, Lednogórskiego Parku Krajobrazowego, w bliskich okolicach Pobiedzisk.
Rajsko Zapusta
Obiekt składa się z czterech budynków – budynków mieszkalnych, portierni i spa -razem około 600m2 powierzchni, rozłożonej na pięć pięter. Na zewnątrz znajduje się budynek spa z wielofunkcyjną sauną, basenem jacuzzi i tarasem słonecznym, a całość domyka portiernia z główną bramą wejściową.
Powierzchnia całkowita: 600 mkw.
Powierzchnia działki: 2500 mkw.
Pałac klasycystyczny z końca XVIII w. – Gola
Gola, niedaleko Leszna. Pałac z pakiem położony przy 2 połączonych stawach, urokliwa wysepka, miejsce niezwykłe.
Barokowo-klasycystyczny pałac został zbudowany na terenie pięknego krajobrazowego parku.
Budowa rozpoczęta z końcem XVIII w. została zakończona w latach 20. XIX w. przez Andrzeja Potworowskiego. Obiekt zachwyca pięknymi wnętrzami, położeniem.
Powierzchnia ca 1000 m2
Zabytkowy park 6,17 ha
Barokowy dwór w Studzieńcu
Prawdziwa perełka architektury, unikatowy, szachulcowy budynek zbudowany około połowy XVIII wieku.
Położony w gminie Rogoźno, ok. 40 km od Poznania.
Na południe od dworu znajduje się domek ogrodnika z 1842 roku. Na zachód niewielki budynek – dawna owocarnia. Oba budynki są w stanie do kapitalnego remontu. Co ważne: właściciel posiada kompletną dokumentację konserwatorską wraz z projektem odtworzenia parku.
Powierzchnia 538 mkw.
Działka 30438 mkw.