Przybywa firm deweloperskich w sektorze domów jednorodzinnych – z jednej strony to intratne transakcje dla deweloperów, z drugiej – klienci cenią sobie jakość i czas wykonania osiedli domów jednorodzinnych przez te firmy.

Z danych Polskiego Związku firm Deweloperskich wynika, że od kilku lat sukcesywnie rośnie udział deweloperów w budownictwie jednorodzinnym. W 2016 roku deweloperzy postawili 2,6 tys. domów, podczas gdy w 2020 r. było to już prawie 10-krotnie więcej, co dało deweloperom 24% udziału w tym segmencie rynku nieruchomości. Dane z pierwszej połowy ub.r. wskazują, że ten trend się umacnia – przybywa domów jednorodzinnych w ogóle i przybywa tych wybudowanych przez firmy deweloperskie. Jednym powodów trendu wśród firm jest wysoka marża. Według specjalistów z branży wybudowanie jednego domu jednorodzinnego może przynieść marzę równą tej z 10 mieszkań o powierzchni ok. 50 mkw. w budownictwie wielomieszkaniowym.

Dlaczego polscy klienci coraz chętniej decydują się na zakup domu na osiedlu postawionym przez dewelopera?

Estetyka i funkcjonalność projektu, otoczenie, infrastruktura na osiedlu i wokół oraz czas i jakość realizacji – to kluczowe czynniki wpływające na takie decyzje zakupowe Polaków. Wybierając dom od dewelopera, unika się wielu problemów, z którymi mierzą się indywidualni inwestorzy, jak choćby podwykonawcy, zezwolenia, wykończenie otoczenia. Wszystko więc wskazuje, że deweloperzy będą co mieli robić w najbliższych latach.