Wcale nie Warszawa czy Sopot odnotowują teraz wzrosty cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym. W rankingu wzrostów cen królują obecnie inne miasta.

Drugi kwartał 2022 r. przyniósł dwucyfrowe wzrosty cen nominalnych nieruchomości mieszkaniowych w większości dużych miast Polski względem cen sprzed roku. W 10 największych miastach w porównaniu do zeszłego roku cena 1 metra kwadratowego mieszkania wzrosła średnio o 19 proc. na rynku pierwotnym, a o 17 proc. na rynku wtórnym.

Największe wzrosty cen w tym czasie odnotowano w: Białymstoku (o 32 proc.), Szczecinie (28 proc.), Zielonej Górze (27 proc.) i Gdyni (27 proc.). Lublin, Wrocław i Poznań odnotowały wzrosty odpowiednio o 20–22 proc. Z kolei w Warszawie – jako jedynym mieście – ceny nowych nieruchomości stanęły w miejscu zarówno w porównaniu z ub.r., jak i pierwszym kwartałem br. W Gdańsku ceny nowych nieruchomości wzrosły o 6 proc.

Najniższy wzrost cen na rynku wtórnym odnotowała Warszawa – o 5proc. i Poznań – o 8 proc. (wszystkie dane za NBP, źródło: Polski Instytut Ekonomiczny).

Wzrost cen w takich miastach, jak Zielona góra, Białystok czy Szczecin, można uzasadnić stosunkowo niższą bazą – ceny w takich miastach dotąd były znacznie niższe od tych w Warszawie, Trójmieście czy Poznaniu.

Najwyższe ceny nowych mieszkań w II kwartale br. zanotowano w Gdyni (12,5 tys. za 1 m2), a na rynku wtórnym najwyższe są w Warszawie (11,8 tys. za 1 m2).