W ślad za boomem na biurowce w większych miastach rosnącą popularnością cieszą się mniejsze ośrodki jako lokalizacje centrów usług biznesowych.

Do czasu pandemii centra usług biznesowych rozwijały się w największych miastach, dokąd ściągano kadrę, zapewniając nowoczesne miejsca pracy. Lockdown spowodował wiele zmian społecznych, które wpłynęły na podejście inwestorów – coraz więcej rzeczy można robić i załatwić zdalnie, więc duże ośrodki nierzadko tracą na znaczeniu na korzyść mniejszych. Dlatego wzrok inwestorów coraz częściej przyciągają mniejsze i tańsze miasta, gdzie również nie brakuje kadry, a gdzie niższe koszty życia przyciągają pracowników.

W miastach uznanych pod tym względem za rozwijające się, czyli ośrodkach liczących do ok. 100 tys. mieszkańców (jak Bydgoszcz, Kielce, Olsztyn, Toruń czy Rzeszów) powierzchnia biurowa wynosi łącznie ponad 635 tys. mkw. i się zwiększa – w budowie jest ponad 50 tys. mkw. Przybywa w nich centrów biurowych, w których w minionym 1,5 roku znacznie wzrosło zatrudnienie. Na razie prym wiodą usługi z sektora IT. To dzięki nim Bydgoszcz jako siódme miasto w Polsce dołączyła do ośrodków zatrudniających co najmniej 10 tys. osób w centrach usług biznesowych. Miasto ma łącznie 47 takich centrów, trzy z nich zatrudniają ponad 500 osób. Analitycy spodziewają się poszerzania sie tego trendu w kolejnych miastach o podobnej wielkości.

Dane z raportu ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2022”.